Jak dbać o trawnik z rolki?
Nie ma piękniejszej ozdoby otoczenia niż soczysta zieleń trawników. Dzięki trawnikom z rolki można o wiele skrócić czas oczekiwania na zazielenienie się terenu wokół domu czy innych budynków. Czy pielęgnacja trawnika z rolki jest bardziej skompilowana niż tradycyjnego? Odpowiadamy w poniższym wpisie.
Jak dbać o trawnik z rolki po rozłożeniu?
Trawnik z rolki to wygodny i efektywny sposób na zazielenienie terenów wokół budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej. Trawę z rolki można wykorzystać do wyłożenia boisk oraz obszarów wokół autostrad, zwłaszcza skarp lub zboczy. Niezależnie od miejsca dzięki naszemu rozwiązaniu już w krótkim czasie trawa nadaje się do użytku. Natomiast nam udaje się ominąć okres oczekiwania, czyli aż wyrośnie i się zagęści.
Zadowolenie z trawnika zależy w dużej mierze od poprawnego wyłożenia oraz prawidłowego postępowania bezpośrednio po nim. Chociaż trawa z rolki to duże ułatwienie dla wszystkich osób, to należy pod nią odpowiednio przygotować podłoże. Warto dopilnować, aby było wyrównane i oczyszczone z większych kamieni. Trawa po rozwinięciu powinna mieć czas na ukorzenienie się i zaadaptowanie do podłoża. Starajmy się powstrzymać przed chodzeniem po niej, mimo że spokojnie zniesie kilka kroków. Pamiętać należy o regularnym podlewaniu. Tak jak każdy trawnik, tak i nasz z rolki lubi obfite podlewanie, ale nie za często. Najlepszą porą do tej czynności jest poranek lub wieczór, bezwzględnie należy unikać momentów silnego nasłonecznienia.
Od czego zależy piękny wygląd trawy z rolki?
Po dwóch – trzech tygodniach od rozłożenia trawy można przystąpić do pierwszego koszenia. Jeśli zastanawiamy się, czy nadeszła właściwa pora – sprawdźmy, czy trawa zrosła się podłożem. W tym celu wystarczy delikatnie pociągnąć kępkę roślin, wówczas ocenimy, jak mocno są ukorzenione. Sprawdzenia wymaga także kosiarka. Jej ostrza powinny być ostre, aby ścinały trawę, a nie wyrywały. Podczas uprawy trawnika z rolki powinniśmy zawsze pilnować, by nie dopuścić do wyrywania kępek źdźbeł, gdyż pojawią się trudne do wyrównania przerzedzenia. Jeśli udało się skosić trawę, to od tej pory będziemy czynność tę powtarzać mniej więcej raz w tygodniu. Przydatnym urządzeniem są kosiarki z koszem. W ten sposób skoszone źdźbła nie będą zalegały na trawniku, doprowadzając do jego filcowania.
Innym zabiegiem powinno być regularne podlewanie, zwłaszcza latem, gdy woda silnie paruje z trawy rolowanej. Nasza trawa będzie jędrna i soczyście zielona oraz odporna na deptanie, jeśli zapewnimy jej właściwe nawożenie. W ofercie znajdziemy produkty odpowiednie do aktualnego momentu wegetacji. Wszystkie typy nawozów do trawników są bogato nasycenie azotem. Nawożenie kończymy późną jesienią, zazwyczaj wraz z pierwszymi przymrozkami. Pozwoli to naszej trawie na odpoczynek i przygotowanie się do okresu zimowego.
W następnym roku od założenia trawnika być może potrzebne będzie przeprowadzenie wertykulacji oraz aeracji. Zabiegi te oczyszczą trawnik ze zbitej warstwy często obumarłej trawy oraz ułatwią dotlenienie korzeni, by skuteczniej pobierały składniki odżywcze. Systematyczne i planowe podejście do pielęgnacji trawnika z rolki pozwoli nam cieszyć się jego zielenią przez wiele sezonów i nie różni się od troski o tradycyjnie wysiewane trawniki.