Jak powstają trawniki rolowane?
Każdy, kto próbował samodzielnie wyhodować trawnik z wysiewanych mieszanek nasion, musi przyznać, że był to proces długotrwały i nie zawsze zakończony sukcesem. Jeśli zatem poszukujemy metody na to, jak stworzyć piękny trawnik, to zalety trawników w rolce zostaną przez nas na pewno docenione. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób się je otrzymuje.
Od nasionka do trawnika
Do zakładania trawników rolowanych wykorzystuje się odpowiednio wyhodowaną i przygotowaną trawę z rolki. Początek całego procesu uprawy trawy z rolki zaczyna się od skomponowania właściwej mieszanki nasion. Ważne jest, aby dobrać różne gatunki, których predyspozycje i właściwości będą się uzupełniały. Nasiona wysiewa się na odpowiednio przygotowanych stanowiskach. W tym momencie warto zaznaczyć, że w trosce o zapewnienie różnych potrzeb stosuje się dwie metody uprawy trawników rolowanych. Pierwszy sposób to hodowla na folii przygotowywana z myślą o mniejszych powierzchniach ogródków przydomowych czy tymczasowych scenografiach. Druga metoda to produkcja trawy odcinanej od gruntu przeznaczonej na duże areały boisk lub terenów rekreacyjnych. Podczas każdego ze sposobu uprawy, należy zadbać o wszelkie potrzeby kiełkującej i wzrastającej trawy. Zapewnienie odpowiedniego poziomu nawodnienia oraz potrzebnej dawki substancji odżywczych sprawi, że młode źdźbła wyrosną silne i sprężyste. Uzyskanie zdrowej murawy o zadowalającej gęstości wymaga ponad półtora roku. W tym czasie trawa przeznaczona do zrolowania musi być należycie pielęgnowana, na co składa się również przycinania oraz ochrona przed wrastaniem chwastów, mchu czy filcowaniem.
Trawa w rolce spełnia marzenia
Trawniki, które osiągnęły właściwe rozmiary, gdzie bierze się pod uwagę zwartość i gęstość źdźbeł oraz rozwinięcie systemu korzeniowego, mogą zostać wycięte i zrolowane. Pozwala na to elastyczna i jednocześnie zbita struktura chroniąca jej połacie przed rozerwaniem czy rozdrobnieniem. Wycinanie z gruntu powinno być prowadzone na takiej głębokości, aby zachować warstwę korzeni, natomiast w przypadku uprawy na folii wymagane jest oddzielenie całej formacji. Odpowiednio zabezpieczone rolki trafiają na paletach gotowe do rozwijania i zazieleniania terenu. Trawa z folii przygotowywana jest w rozmiarach 0,5 m na 2 m i grubości 3,5 cm w paletach zawierających 30 m2. Natomiast trawa odcinana od gruntu ma wymiary 0,4 m szerokości i 2,25 metra długości oraz 2,5 cm grubości wraz z podłożem naturalnym. Jedna paleta zawiera do 50 m2 trawy tego typu. Położenia trawnika z rolki wymaga właściwego przygotowani gruntu. Przede wszystkim należy usunąć duże kamienie i korzenie. W miarę możliwości wyrównać teren oraz nawieźć warstwę żyznej gleby. Trawniki w rolce dzięki zachowanym systemom korzeniowym wraz z warstwą podłoża, w którym były hodowane, bardzo szybko adaptują się do nowych warunków i w zasadzie natychmiast podejmują procesy wegetatywne. Tym samym bez długotrwałego oczekiwania możemy natychmiast cieszyć się bujnym i soczyście zielonym trawnikiem wokół naszego domu czy innego obiektu.