Jak przebiega produkcja trawy metodą na folii?
Piękne i zadbane otoczenie domu sprawia, że doceniamy nasze miejsce na ziemi jeszcze bardziej. Widok soczyście zielonej trawy raduje nasze serce, a możliwość stąpania po niej bosą stopą pozwala zapomnieć o troskach i kłopotach. Ucieszy nas zapewne informacja, że zakładanie trawnika jeszcze nigdy nie było tak proste. W naszym wpisie zdradzamy, w jaki sposób wyrasta trawa na folii.
Od nasionka do murawy
Produkcja trawy na folii zaczyna się na naszych polach rozciągających się wśród mazowieckich równin. W sprawdzonym i wolnym od skażeń terenie układamy pasma folii. Następnie przykrywamy je 3,5-centymetrową warstwa torfu. Używamy najlepszych jakościowo mieszanek, w których składniki odżywcze występują we właściwie zbilansowanych proporcjach. Struktura podłoża jest na tyle przewiewna, że korzenie roślin będą doskonale dotlenione, a jednocześnie na tyle chłonna, by nie tracić wilgoci.
Do przygotowanego torfu wysiewamy nasiona trawy. Stosujemy kompozycję wybranych gatunków odznaczających się silnym, ale równomiernym wzrostem oraz odpornością na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Obficie podlane nasionka zaczynają po kilku dniach kiełkować. Zwykle po upływie trzech miesięcy nasza trawa na folii gotowa jest do przewiezienia w swoje miejsce przeznaczenia. Pasy darni wraz z folią są ręcznie zwijane w rolki i przygotowywane do transportu.
Trawnik z folii wokół domu i nie tylko
W początkowym okresie trawa uzyskana metodą uprawy na folii może sprawiać wrażenie drobnej i delikatnej. To dlatego, że jest młodziutka i w fazie wczesnego rozwoju. Jednak jej potencjał jest dla nas ukryty. Mowa o wykształconym i rozbudowanym systemie korzeniowym gwarantującym przyszłemu trawnikowi zdrową i zieloną bujność. Dzięki uprawie trawy na folii jesteśmy w stanie wyhodowany materiał zebrać i dostarczyć w całości. Zwinięcie w rolkę wyrośniętej darni wraz z podłożem, na której wzrastała, pozwala ocalić każdy fragment jej korzeni. W efekcie uzyskujemy pewność, że przewieziony zestaw roślin doskonale przyjmie się w nowym terenie i z łatwością zaadaptuje do jego warunków.
Trawę wyhodowaną na folii układa się w niezwykle prosty sposób. Na oczyszczoną z kamieni i wyrównaną glebę rozwijamy po kolei rolkę obok rolki. Powinniśmy unikać zakładania pasm na siebie, ale też nie zostawiać pomiędzy nimi luk. Rozłożoną trawę dobrze jest docisnąć, abyśmy mieli pewność, że przylega do gruntu. Wówczas korzenie z pewnością zwiążą się z podłożem. Nasz nowy trawnik wymaga podlania i dość delikatnego traktowania. Nie jest zabronione po nim chodzenia, ale przez tydzień albo dwa róbmy to jak najrzadziej. Absolutnie nie dopuszczajmy do poddawania murawy obciążeniom. Pamiętajmy, że te chwile uwagi i cierpliwości zostaną nagrodzone zielenią niemającą sobie równych.
Trawa uprawiana na rolce dostępna jest w rozmiarach 0,5 metra szerokości na 2 metry długości. Doskonale nadaje się w ogrodach o małej powierzchni, ale sprawdzi się też do obsadzania większych połaci terenu. Trawa wyhodowana metodą uprawy na folii świetnie nadaje się do obsadzania tarasów oraz układania scenografii także w pomieszczeniach zamkniętych. Nasza trawa po prostu pięknie się prezentuje w każdym miejscu.