Wszystko, co musisz wiedzieć o przygotowaniu trawnika z rolki do zimy
Jesień jest czasem, w którym rośliny przygotowują się do zimy. Końcówka okresu wegetacyjnego to moment, w którym należy o nie szczególnie zadbać, aby na wiosnę były piękne, gęste i zielone. Trawnik z rolki również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać, że taka trawa jest żywą rośliną, która bez właściwych zabiegów straci swój wyjątkowy urok.
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne przed zimą
Jednym z największych jesiennych zagrożeń dla trawnika są opadające z drzew liście. Jeśli nie zostaną usunięte i przykryje je śnieg, zablokują dopływ powietrza do ździebeł trawy. Ponadto mokre liście gniją, niszcząc trawnik. Z tego powodu, mimo że praca ta bywa nużąca i często trzeba ją powtarzać, należy systematycznie usuwać opadające na trawę liście. Można użyć do tego grabi, miotły, specjalnych chwytaków, dmuchawy lub odkurzacza do liści.
Kolejnym istotnym zabiegiem jest koszenie. Zostawienie zbyt długich ździebeł trawy na zimę może doprowadzić do ich gnicia. Z tego powodu należy skracać je na wysokość 4 cm. Ostatnie koszenie przeprowadza się zwykle w okolicy 1 listopada.
Jesień to również odpowiedni moment na nawożenie trawnika. Nie wolno jednak używać do tego dowolnego preparatu, ponieważ w ten sposób można wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najlepiej postawić na gotowy nawóz jesienny do trawników.
Jak napowietrzyć trawnik po zimie?
Są również czynności, które warto wykonać po zimie, zanim trawa z rolki się zazieleni. Są to dwa bardziej specjalistyczne zabiegi. Pierwszym z nich jest wertykulacja. Przeprowadza się ją w celu zredukowania w trawie martwej materii nazywanej filcem. Zabieg polega na przecinaniu warstw filcu i unoszeniu ich nad powierzchnię trawnika. Dzięki temu poprawia się napowietrzenie gleby i ogranicza rozwój mchu. Aby wykonać wertykulację, ziemia musi być wilgotna, nie należy wykonywać jej w okresie z małą ilością opadów.
Drugim zabiegiem jest aeracja. W jej trakcie kolcami wykonuje się w trawniku otwory. Dzięki temu gleba się rozluźnia, co poprawia dostęp korzeni do wody i powietrza.